خانه / آموزش ها و مقالات موبایل / اندروید ور چیست ؟ مروری بر قابلیت های اندروید ور در اسمارت واچ ها
ShakheS

اندروید ور چیست ؟ مروری بر قابلیت های اندروید ور در اسمارت واچ ها

اندروید ور چیست ؟ مروری بر قابلیت های اندروید ور در اسمارت واچ هاReviewed by Mr. Mobology on Nov 9Rating: 5.0Android Wear اندروید ور چیست ؟ مروری بر قابلیت های Android Wear در Smartwatch هاAndroid Wear اندروید ور چیست ؟ اندروید ور ( به انگلیسی Android Wear ) نام سیستم عامل جدید شرکت گوگل برای دستگاه های پوشیدنی است که اختصاصا برای آنها ویرایش شده است .

 اندروید ور چیست ؟ مروری بر قابلیت های اندروید ور

اولین و کامل ترین مقاله در زمینه ویژگی ها و قابلیت های سیستم عامل اندروید ور در ایران

اندروید ور

اندروید ور یا همان Android Wear چیست ؟

اندروید ور ( به انگلیسی Android Wear ) نام سیستم عامل جدید شرکت گوگل برای دستگاه های پوشیدنی است که اختصاصا برای آنها ویرایش شده است .

موبولوژی

شرکت گوگل در مراسم Google I/O در سال 2014 رسما سیستم عامل اندروید ور Android Wear را با هدف در دست گرفتن بازار گجت های پوشیدنی هوشمند معرفی نمود .

Glass-Android-Wear

برای شروع از این سیستم عامل در Smartwatch ها استفاده میشود .

همانطور که در این مقاله گفتیم , اولین Smartwatch با سیستم عامل اندروید ور ( Android Wear ) ساعت , LG G Watch بود ! ساعت Motorola Moto 360 نیز اولین ساعت هوشمند با سیستم عامل Android Wear میباشد که صفحه نمایش آن گرد است !

Android Wear یا همان اندروید ور چه قابلیت هایی دارد ؟ ویژگی های سیستم عامل Android Wear ( اندروید ور ) چیست ؟

سیستم عامل اندروید ور یا همان Android Wear مختص گجت های پوشیدنی میباشد ! مانند عینک ها یا ساعت های هوشمند .

در حال حاضر این سیستم عامل بر روی برخی از ساعت های هوشمند وجود دارد و ما سعی میکنیم ویژگی های Android Wear در ساعت های هوشمند را برای شما عزیزان بیان کنیم :

توجه : ممکن است همه ویژگی های زیر در یک ساعت هوشمند اندرویدی نباشد ! اما ما سعی کردیم ویژگی های مشترک Smartwatch های پلتفرم Android Wear را برای شما عزیزان لیست کنیم . اکثر قابلیت های زیر در ساعت هایی مانند LG G Watch , Motorola Moto 360 , Sony Smartwatch 3 , Samsung Galaxy Gear Live  , LG G Watch R و Asus Zenwatch وجود دارد .

موبولوژی

1. قابلیت وصل و همگام شدن با موبایل هوشمند شما :

ساعت های هوشمند Android Wear حتما باید به یک موبایل هوشمند اندرویدی متصل شوند تا بتوانید از امکانات آن به صورت کامل استفاده کنید ! ( موبایل اندرویدی باید دارای اندروید 4.3 به بالا باشد ) البته در صورت استفاده آفلاین از ساعت هوشمند , تنها برخی از ویژگی های آن مانند خود ساعت فعال خواهد بود . اما برای استفاده کامل از ویژگی های ساعت باید ساعت و گوشی را با یکدیگر Set کنید . برای اینکار اگر ساعت هوشمندی با سیستم عامل اندروید ور دارید از آموزش ”              ” برای راه اندازی و Set کردن گوشی با ساعت استفاده کنید .

Set

موبولوژی

2. نمایش ساعت :

ساعت های هوشمند و Smartwatch ها نیز مثل هر ساعت دیگری , وظیفه اصلی خود یعنی نمایش ساعت را به خوبی انجام میدهند !

نمایش ساعت در Smartwatch شما به صورت گرافیکی خواهد بود و استایل های متفاوتی را میتوان برای آن انتخاب کرد که به استایل های ساعت های اندروید ور WatchFace گفته میشود ! شما میتوانید یکی از صدها Watch Face موجود را برای ساعت خود دانلود و از آن استفاده نمایید .

IMG_20141108_153921 (2)

موبولوژی3. نمایش اعلانات و نوتیفیکیشن ها :

یکی از اصلی ترین قابلیت های Android Wear در ساعت های هوشمند , نمایش Notification های موبایل شما در ساعت هوشمند میباشد . فرقی نمیکند آن نوتیفیکیشن مربوط به کدام نرم افزار یا کدام قسمت از موبایل شما باشد ! تمامی نوتیفیکیشن ها از قبیل : پیغام های شما در Line , Viber , Whatsapp , Tango و همچنین SMS های شما , پیغام آپدیت برای نرم افزار ها و هر چیز دیگری که در Status Bar گوشی شما باشد !!

یعنی اگر از طریق مسنجر Line به گوشی شما پیغامی بیاید , متن پیغام + نام شخص فرستنده در ساعت شما نمایش داده خواهد شد ! همین ویژگی برای مسنجر های دیگر مانند Viber , Whatsapp , Tango و … نیز صدق میکند ! با این تفاوت که بعضی از مسنجرها به صورت کامل از سیستم عامل Android Wear پشتیبانی میکنند و این باعث میشود که شما بتوانید از طریق همان ساعت جواب پیغام ها را بدهید !

مانند نرم افزار های SMS که شما میتوانید در ساعت های هوشمند متن SMS و نام یا شماره شخص فرستنده SMS را مشاهده کنید و از طریق همان ساعت جواب SMS را بدهید !

1

موبولوژی

4. انجام عملیات به وسیله دستیار صوتی Google Now ! :

در ساعت های هوشمند با سیستم عامل اندروید ور , عملیات توسط دستیار صوتی گوگل یعنی Google Now انجام میشود . کافیست هنگامی که صفحه نمایش ساعت شما روشن است بگویید ” Ok Google ” !! در این حالت ساعت شما آماده اجرای فرامین صوتی شما خواهد بود ! مثلا متوانید بگویید ” Show Me My Steps ” یا فقط بگویید ” Show Me ” تا آیتم های موجود در رابطه با اندازه گیری ضربان قلب و یا قدم های شما را نمایش دهد !

میتوانید از طریق دستیار صوتی Google Now جواب SMS ها یا بعضی از پیغام های مسنجرهایی مانند Line و Whatsapp را بدهید !

Google NOW

موبولوژی

5. هیچ تماس تلفنی را از دست نخواهید داد :

تمامی تماس های تلفنی شما بر روی ساعت شما نیز نمایش داده خواهند شد ! ازین پس هیچ تماس تلفنی را از دست نخواهید داد !!!

هنگامی که شخصی به گوشی شما زنگ بزند نام یا شماره شخص تماس گیرنده , بر روی ساعت شما نمایان میشود که میتوانید از طریق ساعت , تماس تلفنی را قبول یا رد کنید ! بدون اینکه حتی به موبایل خود دست بزنید . این قابلیت بسیار کاربردی میباشد ! تصور کنید موبایل در جیب شماست و شما پشت فرمان هستید و شخصی به موبایل شما زنگ میزند ! در این صورت به وسیله ساعت خود به راحتی میتوانید مطلع شوید که چه کسی به موبایل شما زنگ زده و میتوانید به راحتی تماس را قبول را رد کنید !

البته هنگامی که تماس را قبول کنید , میبایست از طریق موبایل خود با شخص تماس گیرنده صحبت کنید , چون ساعت های اندروید ور تا کنون میکروفن نداشته اند !

یا اینکه یک هدست بلوتوث را با موبایل خود ست کرده باشید و بدون در آوردن موبایل از جیب خود , جواب تماس ها را از طریق هدست بلوتوث دهید .

هنگام رد تماس ها نیز , شما میتوانید از پیغام های آماده ای مانند ” فعلا نمیتوانم صحبت کنم ”  یا   ” بعدا خودم تماس میگیرم ” و از این دست پیغام ها استفاده کنید تا به محض Reject کردن تماس , پیغام آماده شما برای شخص تماس گیرنده ارسال شود .

Calling

موبولوژی

6. تناسب اندام خود را از طریق ساعت هوشمند خود کنترل کنید :

یکی دیگر از قابلیت های اصلی و فوق کاربردی ساعت های هوشمند با سیستم عامل اندروید ور , کنترل وضعیت تناسب اندام شما میباشد !

به این صورت که سنسور هایی در ساعت هوشمند شما وجود دارد که میتواند ضربان قلب شما را اندازه گیری کند و یا قدم های پیموده شما را محاسبه کند !

البته در ساعتی مثل LG G Watch سنسور ضربان قلب وجود ندارد ! اما در ساعت هایی که وجود دارد شما میتوانید ضربان قلب خود را از طریق ساعت اندازه گیری کرده و در بازه های زمانی مختلف و در شرایط خاص آنها را مقایسه و به تحلیل آنها بپردازید !

در قسمت Steps نیز ساعت هوشمند اندرویدی شما میتواند قدم های پیموده توسط شما را محاسبه کند ! اگر برنامه هایی مانند Runtastic را در موبایل خود نصب کنید , اطلاعات بیشتری مانند , میانگین سرعت راه رفتن شما در پیاده روی , تعداد قدم های شما در پیاده روی , مسافت پیموده شده شما به کیلومتر و مقدار مصرف کالری شما را نمایش میدهد !

 

HEart rate

 

StepS

موبولوژی

7. تبدیل ساعت به ریموت دوربین موبایل و کنترل دوربین موبایل :

شما به وسیله نرم افزاری مانند ” Wear Camera Remote ”  میتوانید دوربین موبایل خود را کنترل کنید !

به این صورت که شما نرم افزار مذکور را در گوشی خود نصب میکنید و از طریق ساعت خود میتوانید دکمه شاتر را بزنید تا عکس از موبایل شما گرفته شود !

این برای موقعی که موبایل کمی از شما دورتر است و یا آن را بر روی 3 پایه گذاشته اید , بسیار مفید خواهد بود ! البته تنظیمات دیگری مانند روشن/خاموش کردن فلش و یا ست کردن تایمر و … نیز برای این نرم افزار طراحی شده است که بهتر است که میتوانید آنها را تنظیم کنید !

Remote Camera

موبولوژی

8. ساعت خود را به یک موزیک پلیر تبدیل کنید :

شما میتوانید آهنگ های موبایل خود را از طریق ساعت هوشمند خود کنترل کنید !

به این صورت که میتوانید از طریق ساعت صدای موزیک را کم/زیاد کنید و همچنین از طریق ساعت به موزیک بعدی و یا قبلی بروید ! ضمن اینکه میتوانید موزیک را Play/Pause کنید !

این خودش قابلیتی بسیار جالب و کاربردی میباشد که بدون نیاز به روشن کردن صفحه موبایل خود , میتواند انجام شود !

البته ممکن است در آینده بتوان آهنگ ها را در خود ساعت ریخت تا مستقیما از طریق ساعت به آهنگ ها گوش دهید ! آنگاه به معنای واقعی ساعت هوشمند شما نقش یک MP3 Player را بازی میکند .

url

موبولوژی

9. یادداشت , یادآور , نقشه و مسیریاب , تایمر و کانتر :

علاوه بر 8 مورد بالا , ساعت های هوشمند محهز به سیستم عامل اندروید ور , دارای ویژگی هایی از قبیل یادداشت برداری و خواندن یادداشت ها , تنظیم یادآور و یادآور از طریق ساعت , نقشه و مسیریابی , تایمر و کانتر میباشد !

شما میتوانید یادداشت های ساعت خود را با نرم افزارهایی مانند ” Keep ” از شرکت گوگل و ” Evernote ” ست کنید که هر دو جزو بهترین نرم افزار های یادداشت برداری برای اندروید میباشند ! هم میتوانید از طریق ساعت , یادداشت برداری سریع را از طریق دستیار صوتی گوگل انجام دهید و هم میتوانید از طریق ساعت , به آرشیو یادداشت ها دسترسی داشته باشید .

شما میتوانید در ساعت هوشمند خود , یادآور را تنظیم کنید تا ساعت شما در زمان تنظیم شده آن را به شما یادآوری کند .

همچنین میتوانید از نقشه گوگل در Smartwatch خود و مسیریابی آن استفاده کنید .

تایمر و کانتر نیز جزو قابلیت های ساعت های هوشمند اندرویدی میباشد !

android-wear-thumb-3-100388312-orig

موبولوژی

10. نرم افزار های طراحی شده برای پلتفرم Android Wear اندروید ور :

پلتفرم اندروید ور Android Wear به تازگی معرفی شده و مسلما در آینده پیشرفت بسیاری خواهد کرد !

تاکنون نرم افزار ها و بازی های مختلفی برای این سیستم عامل منتشر شده که همگی در مارکت گوگل یعنی Play Store در دسترس هستند !

از معروف ترین نرم افزار ها میتوان به : ماشین حساب , مرورگر اینترنت , اوقات شرعی , تقویم هجری و میلادی , فایل منیجر , کیبورد , لانچر , هواشناسی و … را نام برد !

همانطور که میبینید اکنون اکثر نرم افزار های ضروری برای این سیستم عامل وجود دارد و در آینده شاهد برنامه ها و بازیهای بسیار حرفه ای و پیشرفته تر خواهیم بود : – )

 

موفق باشید

پایان

این مقاله در صورت نیاز آپدیت خواهد شد …

********************************************************

بهترین و جامع ترین مقاله ها را از موبولوژی بخواهید : – )

” کپی برداری از مطلب تنها با ذکر نام نویسنده و سایت Mobology مجاز میباشد “

منبع : www.mobology.ir

 

درباره ی Mr. Mobology

سید علی احمدی (حسینی) هستم و علاقه زیادی به تکنولوژی , موبایل های هوشمند و عکاسی دارم و همیشه سعی میکنم در این زمینه ها اطلاعات جدیدی رو یاد بگیرم و اونهارو با شما کابران عزیز به اشتراک بگذارم . هدفم اینه مطالبی که در اختیار شما قرار میدم کامل تر از هر وبسایت دیگری باشه ! از سال 89 درگیر سیستم عامل اندروید شدم و تو همون دوران توی یکی از انجمن های تخصصی موبایل با لقب UnBelievable Boy مدیریت بخش هایی از Android رو به عهده گرفتم . تا اینکه با چند نفر از دوستان تصمیم گرفتیم پایگاه جدیدی رو با یک سبک جدید تاسیس کنیم تا تمامی آنچه مربوط به موبایل و تکنولولوژی هست رو بهتر از قبل در خدمت شما کاربران عزیز قرار بدیم و سعی میکنیم مطالب اختصاصی و جامعی رو تولید کنیم که تا پیش از آن هیچ نمونه فارسی زبانی نداشته باشد ! هدف ما رسیدن به جایگاه برترین وبسایت در زمینه موبایل و تکنولوژی در ایران است !! در حال حاضر فقط و فقط بر روی آموزش های موبایل ( Android & iOS ) تمرکز کردیم . اما به زودی شاهد تغییراتی وسیع و گسترده در وبسایت تازه تاسیس و موفق موبولوژی , خواهید بود . ******* خوشحال میشم بنده رو توی اینستاگرام با آیدی زیر دنبال کنید : Mr.Mobology

4 دیدگاه

  1. راجب قیمت هم توضیح بدین

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما در هیچ جا منتشر نمی شود.قسمت های ضروری علامت گذاری شده است. *

*


8 + = 15

ترخیص کالا طراحی سایت
برای مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش های دنیای موبایل و تکنولوژی در کانال تلگرام ما عضو شوید (کلیک کنید) : Mobology@