خانه / آموزش ها و مقالات موبایل / NFC چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟ به همراه تاریخچه تکامل NFC
nfc-label-80x50-5pcs

NFC چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟ به همراه تاریخچه تکامل NFC

NFC چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟ به همراه تاریخچه تکامل NFCReviewed by Mr. Mobology on Oct 27Rating: 5.0NFC چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟ به همراه تاریخچه تکامل NFCNFC یا همان Near-Field Communication ( ارتباطات میدانی نزدیک ) یک نوع از ارتباطات بیسیم کوتاه برد و مجموعه ای از استاندارد هاست که برای دستگاه های کوچک و ..

 NFC چیست ؟ و چه کاربرد هایی دارد ؟ به همراه تاریخچه تکامل NFC

 کامل ترین , جامع ترین و بهترین مقاله در زمینه کاربرد و مفهوم NFC و استفاده از آن در ایران به همراه تاریخچه تکامل NFC

موبولوژی

NFC یا ان.اف.سی چیست ؟

NFC یا همان Near-Field Communication ( ارتباطات میدانی نزدیک ) یک نوع از ارتباطات بیسیم کوتاه برد و مجموعه ای از استاندارد هاست که برای دستگاه های کوچک و قابل حمل به منظور ایجاد ارتباطات رادیویی با یکدیگر طراحی شده است .

برای ارتباط NFC دو وسیله باید به یکدیگر نزدیک باشند و معمولا چند سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند ( در بعضی موارد دو دستگاه باید به هم برخورد کنند ) تا عملیات انتقال اطلاعات صورت گیرد ! به همین دلیل به آن ارتباطات Near-Field میگویند . فرمت های تحت پوشش تعریف شده توسط انجمن NFC دستگاه هایی مانند تگ ( برچسب ) ها و کارت های دارای NFC و گوشی های هوشمند میباشد .

NFC-N-Mark-Logo

لوگوی NFC برای دستگاه هایی که دارای NFC میباشند

 موبولوژی

NFC چگونه کار میکند ؟؟

در واقع برای انجام عملیات انتقال اطلاعات از طریق NFC , امواج رادیویی از مبدا به دستگاه مقصد فرستاده میشود و دستگاه مقصد پس از شناسایی فرکانس رادیویی ( RFID ) شروع به دریافت اطلاعات و پردازش آن میکند : – )

در واقع برای انجام عملیات NFC , موبایل فرستنده اطلاعات باید با موبایل گیرنده اطلاعات به صورت پشت به پشت به یکدیگر قرار گیرند ( در فاصله چند سانتی متری از هم ) . بعد از شناسایی فرکانس رادیویی RFID یا همان radio-frequency identification و تایید کاربر ( گیرنده ) جهت دریافت اطلاعات , عملیات NFC انجام میشود !

 android_beam

آموزش جامع استفاده از NFC و انتقال فایل و اطلاعات در گوشی های اندروید از طریق NFC را میتوانید در لینک زیر مطالعه کنید :

آموزش جامع استفاده از NFC در گوشی های هوشمند و انتقال اطلاعات به وسیله آن

موبولوژی

فواید و کاربرد NFC چیست ؟

1. راه اندازی بسیار سریع : سرعت راه اندازی NFC نسبت به بلوتوث و یا WiFi Direct سریعتر است .

2. ارسال فایل از طریق موبایل : ارسال فایل و اطلاعاتی مانند مخاطبین , آدرس های URL , ویدیو ها و عکس ها از طریق قابلیت Android Beam در گوشی های اندرویدی و یا S Beam در گوشی های سامسونگ … !

3. سرعت قابل قبول ارسال فایل و آسان بودن انجام کار : کافیست دو گوشی موبایل را به یکدیگر از پشت نزدیک کنید تا اطلاعات شما از گوشی مبدا به گوشی مقصد ارسال شود ! ( هر دو گوشی باید دارای چیپ NFC باشند ) ! علاوه بر این که این کار بسیار ساده تر از مراحل بلوتوث میباشد , سرعت انتقال آن نیز قابل قبول است .

4. کم مصرف بودن نسبت به سایر تکنولوژی های مشابه : تکنولوژی NFC نسبت به بلوتوث و WiFi Direct و یا سایر تکنولوژی های مشابه , کم مصرف تر میباشد و این باعث شده است تا شرکت هایی مانند نوکیا , سامسونگ , بلک بری و سونی از تکنولوژی NFC در محصولات خود استفاده کنند ! مثلا استفاده از تکنولوژی در Headset ها , Media Player ها و Speaker های شرکت سونی و …

5. استفاده از تراشه های NFC در کارت های شخصی مانند کارت ملی و یا Credit Card ها

6. پرداخت از طریق تکنولوژی NFC در موبایل ها : توسعه Mobile Payment و معرفی Google Wallet و Apple Pay و پرداخت

7. استفاده از NFC در شبکه های اجتماعی : اشتراک گذاری مخاطبین , عکس ها و ویدیو ها در شبکه های اجتماعی و یا باری های موبایلی

8. استفاده از NFC در بازی های ویدیویی : کنسول Wii U اولین کنسولی است که از تکنولوژی NFC بهره میبرد و میتوان در بعضی از بازیها از NFC برای خرید یکسری فیگور ها استفاده کرد .

 

امروزه مهم ترین استفاده از تکنولوژی NFC , در موبایل ها میباشد ! ارسال فایل و اطلاعات از طریق موبایل به موبایلی دیگر و پرداخت وجه از طریق موبایل مهم ترین فوایدی هستند که میتوانیم برای تکنولوژی Near Field Communication نام ببریم !

شما از طریق ویژگی Android Beam در گوشی های اندرویدی و یا S Beam در گوشی های سامسونگ میتوانید فایل های خود از قبیل مخاطبین , آدرس های URL , عکس ها و ویدیو ها و اپلیکیشن ها به دیگر موبایل ها انتقال دهید .

آموزش استفاده از NFC در موبایل و ارسال فایل و اطلاعات از طریق آن را میتوانید در لینک زیر مطالعه کنید :

آموزش جامع استفاده از NFC در گوشی های هوشمند و انتقال اطلاعات به وسیله آن

موبولوژی

Mobile Payments یا همان پرداخت موبایلی چیست ؟

پرداخت وجه از طریق موبایل همان پرداخت موبایلی است و نیز قابلیتی بسیار کاربردی میباشد که به زودی جای کارت های اعتباری را خواهد گرفت .

سیستم Google Wallet و Apple Pay هر دو برای قابلیت پرداخت موبایلی تولید شده اند ! تصور کنید کیف پول شما در داخل موبایلتان باشد ! از هر جایی که میخواهید خرید کنید و به وسیله موبایلتان وجه آن را پرداخت میکنید ! تنها با نزدیک کردن موبایل خود به دستگاه کارتخوانی که مجهز به تراشه NFC باشد … !

کافیست در موبایل خود حساب بانکی خود را تعریف کنید !

این شگفت انگیز است :

Image: Apple unveils new gadgets

 

 حتی میتوانید به جای استفاده از کارت مترو – اتوبوس و یا کارت های پارکومتر از موبایل خود جهت پرداخت استفاده کنید !

???

سیستم خرید بلیط در استرالیا به وسیله NFC

شرکت Blackberry نیز از تکنولوژی Blackberry Tag برای گوشی های خود بهره میبرد که بر روی BlackBerry OS 7.0 و یا بالاتر نیز قابل استفاده است .

شرکت Samsung نیز با همکاری شرکت Visa از اپلیکیشن ” PayWave ” نیز بر روی موبایل های خود جهت پرداخت موبایلی استفاده میکند .

شرکت مایکروسافت نیز برای سیستم عامل موبایل های خود یعنی Windows Phone از ” Wallet Hub ” برای پرداخت موبایلی استفاده میکند . ( وینفون 8 و بالاتر )

موبولوژی

پرداخت موبایلی در کشور ایران چگونه است ؟ آیا در ایران هم میتوانیم از سیستم پرداخت موبایلی یا همان Mobile Payments استفاده کنیم ؟

در کشور ایران نیز اپراتور های ایرانسل , همراه اول و رایتل از کیف پول های موبایلی نیز رونمایی کرده اند که به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت !

اپراتور ایرانسل : سیم کارتی با قابلیت NFC دارد که در وبسایت ایرانسل ویژگی های سیم کارت را این گونه ذکر کرده است :

 • تجمیع کارت­های بانکی مغناطیسی بر روی سیم­کارت مجهز به تکنولوژی NFC
 • تعریف کیف­پول­های متعدد بر روی یک سیم­کارت
 • تامین امنیت کیف پول یا اطلاعات کارت بانکی با استفاده از ماژول امنیتی سیم­کارت
 • مدیریت نگهداری و به روز رسانی مبتنی بر OTA (Over The Air)

 

به وسیله کیف پول همراه ایرانسل شما میتوانید به جای استفاده از کارت در اتوبوس و مترو از موبایل خود استفاده کنید و دقیقا موبایل خود را به جای کارت بر روی دستگاه کارتخوان قرار دهید !

برای شارژ کیف پول همراه ایرانسل باید مبلغ مورد نظر را در کارتخوان وارد کرده و بعد از نزدیک کردن موبایل به دستگاه کارتخوان , وجه از کارت بانکی شما به کیف پول موبایلی شما انتقال خواهد یافت . در آینده نیز امکان شارژ از طریق موبایل نیز اضافه خواهد شد .

اپراتور همراه اول : همراه اول نیز مانند ایرانسل کیف پول موبایلی نیز دارد که بر روی سرویس جیرینگ همراه اول نیز راه اندازی خواهد شد . تفاوت آن با کیف پول همراه ایرانسل این است که نیازی به موبایل و سیم کارت با قابلیت NFC ندارد ! تنها با یک برچسب NFC میتوان پرداخت های موبایلی را انجام داد و در مترو و اتوبوس از آن استفاده کرد .

برای شارژ آن نیز میتوانید به باجه های شارژ کارت مترو و اتوبوس مراجعه کنید که در آینده میتوانید آن را از طریق موبایل نیز شارژ کنید .

اپراتور رایتل : کیف پول همراه رایتل نیز بسیار شبیه به کیف پول موبایل در اپراتور ایرانسل است !

شما باید یک موبایل و یک سیم کارت با قابلیت NFC داشته باشید و بعد از فعال کردن سرویس کیف پول همراه رایتل میتوانید خرید های خود را از طریق آن انجام دهید !

موبولوژی

آیا راهی برای جلوگیری از سواستفاده از سرویس کیف پول همراه در صورت گم و یا دزدیده شدن موبایل کاربر وجود دارد ؟

برای جلوگیری از سواستفاده از سرویس کیف پول همراه در صورت گم شدن موبایل و یا دزدیده شدن آن , تا سقف مشخصی میتوان خرید کرد ! برای خرید بیش از سقف تعیین شده باید رمزی را وارد کند که در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا این سرویس را غیر فعال کند .

موبولوژی

چه دستگاه هایی میتوانند از NFC استفاده کنند ؟ آیا همه موبایل ها NFC دارند ؟؟؟

دستگاه ها یا وسایلی که دارای تراشه NFC باشند و همچنین موبایل هایی که نیز این تراشه را در سخت افزار خود دارا باشند , میتوانند از قابلیت های NFC استفاده کنند !

البته برچسب های NFC نیز وجود دارند که میتوان آن ها را پشت باتری موبایل چسباند تا عملیات NFC از طریق آن صورت گیرد !

NFC تکنولوژی نوپایی نسبت به بلوتوث است و ازین به بعد شاهد وجود NFC در اکثر گجت های جدید خواهیم بود .

 موبولوژی

تاریخچه NFC و تکامل آن تا کنون :

 • 1983 : اولین حق ثبت اختراع مرتبط با RFID به Charles Walton اعطا شد
 • 2002 : شرکت Sony و Philips در مورد ایجاد یک تکنولوژی جدید و یک سری از طرح های فنی در 25 March سال 2002 به توافق میرسند !
 • 2004 : شرکت های نوکیا , سونی و فیلیپس انجمن Near Field Communication یا همان NFC را تاسیس میکنند
 • 2006 : ظهور ساختار اولیه NFC Tag یا برچسب های NFC !
 • 2006 : ثبت SmartPoster یا همان پوستر های هوشمند
 • 2006 : تولید اولین موبایل مجهز به NFC توسط شرکت نوکیا با نام Nokia 6131 !!
 • 2009 : در January انجمن NFC استاندارد Peer-To-Peer را برای انتقال اطلاعاتی نظیر مخاطبین , آدرس های URL و … تعریف کرده است
 • 2010 : گوگل با همکاری شرکت Samsung اولین موبایل اندرویدی مجهز به NFC را موسوم به Google Nexus S تولید و به بازار عرضه کرد …
 • 2011 : راه اندازی Tapit Media در سیدنی استرالیا به عنوان اولین شرکت تخصصی بازاریابی NFC
 • 2011 : Google I/O نشان داد که چگونه از NFC در گوشی های اندرویدی برای اشتراک گذاری مخاطبین , آدرس URL , عکس , فیلم و … میتوان استفاده کرد
 • 2011 : ساپورت NFC از بخشی از گوشی های سیستم عامل Symbian با عرضه سیستم عامل Symbian Anna
 • 2011 : شرکت Research In Motion اولین شرکت بود که برای دستگاه های خود از گواهی MasterCard و PayPass را استفاده کرد .
 • 2012 : معرفی ” Smart Tags ” یا همان برچسب های هوشمند از شرکت Sony که تقریبا کاری مشابه با همان برچسب های NFC را دارد ! از برچسب های هوشمند بیشتر برای تغییر حالت تلفن یا پروفایل آن استفاده میشود ! ( گوشی باید در فاصله نزدیکی از Smart Tag قرار گیرد ) ! این برچسب ها همرمان با معرفی Sony Xperia P , همراه با همان گوشی و در همان سال به بازار عرضه شد .
 • 2012 : معرفی TecTile توسط شرکت Samsung ! در واقع TecTile مجموعه ای از برچسب های NFC با تکنولوژی MIFARE و یک نرم افزار همراه برای سیستم عامل اندروید میباشد . نرم افزار TecTile قابلیت خواندن و نوشتن برچسب های TecTile را داراست و از طراحی macros بهره میبرد !
 • 2013 : اعلام همکاری شرکت های Samsung و Visa برای توسعه پرداخت های موبایلی ( Mobile Payments )
 • 2013 : تلاش دانشمندان IMB در زوریخ برای جلوگیری از تقلب و نقض امنیتی در پرداخت های موبایلی به وسیله تکنولوژی امنیتی جدید احراز هویت موبایلی !
 • 2014 : iPhone 6 و iPhone 6 Plus اولین موبایل های دارای NFC توسط شرکت Apple
 • 2014 : معرفی Apple Pay از سوی شرکت Apple Inc ! قابلیتی جدید برای پرداخت به وسیله NFC که در گوشی های iPhone 6 و 6 Plus و iWatch وجود دارد .

پایان

بهترین و جامع ترین مقاله ها را از موبولوژی بخواهید : – )

” کپی برداری از مطلب تنها با ذکر نام نویسنده و سایت Mobology مجاز میباشد “

منبع : www.mobology.ir

درباره ی Mr. Mobology

سید علی احمدی (حسینی) هستم و علاقه زیادی به تکنولوژی , موبایل های هوشمند و عکاسی دارم و همیشه سعی میکنم در این زمینه ها اطلاعات جدیدی رو یاد بگیرم و اونهارو با شما کابران عزیز به اشتراک بگذارم . هدفم اینه مطالبی که در اختیار شما قرار میدم کامل تر از هر وبسایت دیگری باشه ! از سال 89 درگیر سیستم عامل اندروید شدم و تو همون دوران توی یکی از انجمن های تخصصی موبایل با لقب UnBelievable Boy مدیریت بخش هایی از Android رو به عهده گرفتم . تا اینکه با چند نفر از دوستان تصمیم گرفتیم پایگاه جدیدی رو با یک سبک جدید تاسیس کنیم تا تمامی آنچه مربوط به موبایل و تکنولولوژی هست رو بهتر از قبل در خدمت شما کاربران عزیز قرار بدیم و سعی میکنیم مطالب اختصاصی و جامعی رو تولید کنیم که تا پیش از آن هیچ نمونه فارسی زبانی نداشته باشد ! هدف ما رسیدن به جایگاه برترین وبسایت در زمینه موبایل و تکنولوژی در ایران است !! در حال حاضر فقط و فقط بر روی آموزش های موبایل ( Android & iOS ) تمرکز کردیم . اما به زودی شاهد تغییراتی وسیع و گسترده در وبسایت تازه تاسیس و موفق موبولوژی , خواهید بود . ******* خوشحال میشم بنده رو توی اینستاگرام با آیدی زیر دنبال کنید : Mr.Mobology

یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما در هیچ جا منتشر نمی شود.قسمت های ضروری علامت گذاری شده است. *

*


9 − 6 =

ترخیص کالا طراحی سایت
برای مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش های دنیای موبایل و تکنولوژی در کانال تلگرام ما عضو شوید (کلیک کنید) : Mobology@