خانه / آموزش ها و مقالات موبایل / آموزش ها / Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دار
retro-cam-940x625

Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دار

Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دارReviewed by Mr. Mobology on Aug 18Rating: 5.0Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دارآموزش عکاسی با موبایل . در قسمت اول این مقاله شما با تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دار آشنا خواهید شد تا از پیشینه این حرفه آگاه شوید .

کامل ترین و جامع ترین مقاله آموزشی عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی های موبایل و گرفتن بهترین عکس ها توسط آنها در وبسایت های پارسی زبان

 این مقاله هیچ نمونه فارسی یا لاتین ندارد

برای اولین بار این آموزش جامع 3 قسمتی را در رابطه با عکاسی موبایل از وبسایت Mobology مطالعه کنید : – )

سعی کردیم آموزش حرفه ای عکاسی با موبایل را در سه قسمت به شما عزیزان ارائه دهیم . در قسمت اول مختصرا درباره تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دار صحبت میکنیم و در قسمت دوم به آشنایی با اصطلاحات و ساختمان دوربین موبایل و کارایی آن و در قسمت سوم به نکات و ترفندهایی برای گرفتن بهترین عکس ها میپردازیم .

قسمت اول Photographology : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دار

index Mobology

 Mobology

” یک شعاع نور خورشید , یک درخت بلوط خشک شده یا یک سنگ پوشیده از خزه , میتوانند یک رشته از افکار و احساسات و تصورات با شکوه را بیدار کنند “

واژه عکاسی ” Photography ” از 2 کلمه یونانی ” Photos ” به معنی ” نور ” و ” Graphos ” به معنی ” نوشتن ” نشات گرفته است . پس واژه عکاسی به معنی ” نوشتن یا ترسیم نور ” است . یعنی ایجاد تصویر به وسیله نور ! به همین دلیل است که نور و نورپردازی مهم ترین عامل در ایجاد تصاویر خوب است .

عکاسی دارای 3 جنبه علمی , صنعتی , هنری است ! عکاسی به صورت یک پدیده علمی متولد شد , به شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد !

عکاسی توسط یک فرد کشف و یا تکمیل نشده است بلکه حاصل تلاش و اکتشاف بسیاری از دانشمندان و هنرمندانی بوده که در طول تاریخ به تکمیل صنعت و هنر ” عکاسی ” کمک کرده اند .

سالها قبل از اختراع عکاسی , اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته است .

 

موذی , ارسطو و اقلیدس : در سده 4 و 5 پیش از میلاد از “ دوربین سوراخ سوزنی ” استفاده کرده بودند و ارسطو که اولین کسی بود که از امکان تثبیت شکل خورشید و ماه از خلال سوراخ آن دوربین که به هر شکل دیده میشود صحبت کرده بود !

در یونان باستان مردم بر این عقیده بودند که نور از چشم به سمت اشیا میتابد و بازتاب آن باعث دیدن آن شی میشود . اماارسطو و اقلیدس برعکس آن را ثابت کردند .

( نحوهٔ کارکرد دوربین سوراخ سوزنی )

500px-Pinhole-camera.svg

نحوهٔ کارکرد دوربین سوراخ سوزنی

حسن ابن هیثم : دانشمند و ریاضی دان عرب سال ها بعد , در هنگام بررسی کسوف ( خورشید گرفتگی ) متوجه نمایان شدن شکل کسوف از طریق پرتو های نور از لا به لای درختان بر روی ماسه ها شده بود . بعد ها از همین مشاهده خود در ” جعبه تاریک ” استفاده کرد و به وسیله استفاده از ” دوربین سوراخ سوزنی ” خواص نور را شرح داد .

آلبرتوس ماگنوس : کشف نیترات نقره

ژرژ فابریسیوس : کشف نقره کلرید

لئوناردو داوینچی : اختراع نخستین “ اتاقک تاریک ” به کمک هنرمند و مخترع ایتالیایی یعنی ” جووان باتیستا دلاپورتا ” .

اتاق تاریک منجر به تکامل عکاسی و پیدایش دوربین عکاسی شد. اتاق تاریک عبارت از اتاقی بدون پنجره‌است که به جز روزنه‌ای که بر یکی از دیوارهای اتاق تعبیه شده، هیچ نوری به آن وارد نمی‌شود. تصاویر یا چشم‌اندازهای روبه‌روی روزنه به صورت وارونه بر دیوار روبرویش بازتاب می‌یابد که قابل دیدن است. بعضی از نگارگران از تصاویر بازتاب یافته به عنوان الگوی نقاشی استفاده می‌کردند. بعدها این اتاق تاریک در ابعاد کوچک‌تر تبدیل شد به دوربین عکاسی شد یعنی در برابر روزنه‌ای که وجود داشت مادهٔ حساس به نور قرار می‌دادند تا تصاویر بازتابش یافته، ثبت و ضبط شوند

داوینچی این اتاقک تاریک را ” کمرا آبسکیورا ” و روزنه آن را ” پین هول ” نامید .

ژروم کاردان : اولی کسی که از عدسی محدب در اتاقک تاریک استفاده کرد .

دانیل باربارو : اولین کسی که از دیافراگم برای ثبت تصاویر دقیق تر استفاده کرد و کاربرد عدسی را شرح داد .

سرجان هرشل : دانشمند انگلیسی که ماده ثابت کننده تصویر را اختراع کرد و امروزه نیز از ترکیبات آن به عنوان ماده ثبوت استفاده میشود . همچنین کسی بود که کلمه ” فتوگرافی ” یا ” Photography ” و “ Negative ” ( منفی ) و ” Positive ” ( مثبت ) را اختراع کرد .

اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال 1822 میلادی توسط مخترع فرانسوی “ ژورف نیس فور نیپس ” تولید شد اما هنگام رونوشت برداری از بین رفت . اما نیپس در سال 1826 توانست عکسی دائمی از اصطبل و کبوترخانه خلق کند ولی زمان نوردهی این عکس 8 ساعت بود که زمان طولانی بود … ! نیپس در سال 1833 میلادی درگذشت .

2View_from_the_Window_at_Le_Gras,_Joseph_Nicéphore_Niépce

نخستین عکس ثبت‌شده در تاریخ توسط ژوزف نیسفور نیپس

لوئی ژاک مانده داگر , طراح و نقاش فرانسوی کار نیپس را کامل کرد و  در سال 1837 از روشی که آن را ” داگرئوتایپ ” نامید , نوردهی عکس را به 15 تا 30 دقیقه برساند .

Daguerreotype_Daguerre_Atelier_1837

یک عکس داگرئوتیپ که توسط لوئی داگر عکسبرداری شده.

هنری فاکس تالبوت , شیمی دان انگلیسی در سال 1835 روش و سبک جدیدی به نام ” طراحی نوری ” را کشف کرد اما آن را مخفی نگه داشته بود و بعد از مدتی روش کامل آن را در سال 1840 معرفی کرد و اسم آن را ” کالوتایپ ” یا ” Calotype ” نامید . نوردهی در عکس های این روش به 2 دقیقه کاهش یافت … !

شالوده عکاسی نوین از همین روش Calotype منشا گرفت … !

2Frederick_Langenheim_circa_1849

این عکس در سال ۱۸۴۹ به روش کالوتایپ برداشته شده.

فردریک اسکات آشر : مجسمه ساز انگلیسی که نگاتیو ” کلودیون مرطوب ” یا ” شیشه مرطوب ” را کشف کرد . زمان عکاسی را به به 2 تا 3 ثانیه کاهش داد .

ریچارد مدوکس : پزشک انگلیسی که روش صفحات ژلاتین دار یا صفحات خشک را ابداع کرد و زمان عکس برداری را به 1/25 ثانیه کاهش داد .

از اینجا به بعد عکاسی جنبه عملی به خود گرفت و این قسمت ” نقظه عطف ” عکاسی محسوب میشود .

جورج ایستمن : عکاس آماتور آمریکایی که به فکر ساختن فیلمی افتاد که استفاده از آن آسان تر و همگانی باشد و بعد ها موفق به ساخت آن شد . پس از موفقیتش , شرکت فیلم و شیشه خشک ایستمن را تاسیس کرد که بعدها با نام “کداک” مشهور شد .

ادوین لند : در نوامبر سال 1948 , نوعی دوربین آنالوگ با قابلیت ظهور فیلم فوری موسوم به دوربین پولاروید را اختارع کرد که بلافاصله پس از عکسبرداری , نسخه چاپ شده عکس را پرینت میکرد و عکس گرته شده یک دقیقه بعد قابل رویت بود .

تصاویر دیجیتال نیز در در دهه 1960 میلادی و در جریان پیاده کردن انسان در کره ماه تکامل پیدا کرد .

  Mobology

تلاش هایی که در جهت عکاسی رنگی انجام گرفت :

 Mobology

جیمز کلرک مکسول : او ثابت کرد که تمامی رنگ ها از ترکیب 3 شعاع نوری قرمز , سبز و آبی به دست می آیند و راهگشای اختراع عکاسی رنگی شد .

بدین ترتیب با داشتن 3 تصویر از یک صحنه خاص با استفاده از 3 فیلتر قرمز , سبز و آبی و با تاباندن آن بر روی پرده , یک تصویر پوزیتیو رنگی پدید می آمد .

Tartan_Ribbon

نخستین عکس رنگی از یک رویان که در سال ۱۸۶۱ توسط جیمز کلرک ماکسول عکسبرداری شده.

جان جولی : فیزیک دان ایرلندی روشی را ابداع کرد که به جای گرفتن 3 عکس از یک صحنه , فقط یک عکس تهیه شود و آن هم رنگی باشد . به این ترتیب که یک ورقه شیشه با خط های بسیار ریز که 3 رنگ اصلی را در خود داشت را تهیه کرد و این صفحه را سر راه تصویر ها قرار داد .

لوئی دوکودوهورون و شارل کروس : آنها موفق شدند روش عکاسی رنگی امروزی را معرفی کنند .

 Mobology

تاریخ عکاسی در ایران :

 Mobology

عکاسی در ایران با اختلاف 3 سال بعد از اختراع و اکتشاف عکاسی و اعلام موجودیت آن در دنیا ( فرانسه ) پدید آمد .

نخستین دستگاه های عکاسی که وارد ایران شدند به روش ” داگرئوتایپ ” بودند که به درخواست محمد شاه قاجار از کشور های روسیه و انگلیس به دربار ایران وارد شد .

در آذر ماه 1221 ه.ش , نخستین عکس برداری در ایران را ” نیکلای پاولوف ” روسی انجام داد .

ژول ریشار فرانسوی اولین فرد خارجی در ایران بود که عکس را به روش چاپ نقره ای چاپ کرد . او و ملک قاسم میرزا , شاهزاده ایرانی , اولین افرادی بودند که در ایران به شیوه داگرئوتایپ عکاسی میکردند .

فوکتی معلمو علوم و مهندسی , روش شیشه مرطوب ( کلودیون ) را بلافاصله پس از کشف آن در اروپا به ایران آورد .

لوئیجی پشه , اولین عکس های آثار باستانی ایران از جمله تخت جمشید و پاسارگاد را تهیه کرد .

هانری بلوکویل , برای نخستین عکس برداری از صحنه های جنگ به جبهه نبرد در مرو فرستاده شد .

فرانسیس کارلهیان فرانسوی , به دستور ناصرالدین شاه برای ترویج عکاسی به ایران آمد .

ملک قاسم میرزا , اولین عکاس ایرانی شد .

آقا رضا عکاس باشی , اولین عکاس حرفه ای و پرکار در دربار ناصرالدین شاه بود که فن عکاسی را در دالفنون فرا گرفت و در سال 1279 ه.ش به عنوان نخستین عکاس باشی انتخاب شد .

از دیگر عکاسان ایرانی که همزمان با سال های اولیه پیدایش عکاسی در ایران دست به کار شدند : عباسعلی بیک از شاگردان آقا رضا عکاس باشی , حسنعلی عکاس , میر سید علی , عبدالله قاجار , آنتوان سوریوگین و روسی خان

 Mobology

تاریخچه موبایل های دوربین دار :

  Mobology

اولین موبایل دنیا در سال 1973 توسط شرکت Motorola ساخته شد که وزنی نزدیک به 1 کیلوگرم داشت . طبیعتا این موبایل دارای امکانات بسیار ساده ای بوده است . اما امروزه شاهد پیشرفت لحظه به لحظه موبایل ها و ابزارهای تکنولوژی هستیم و تا جایی که موبایل هایی با قابلیت های جالبی به بازار عرضه میشوند که بعضی از کامپیوترها از انجام آن عاجز هستند .

دوربین عکس برداری یکی از مهم ترین ویژگی های موبایل های امروزی محسوب میشود که تکمیل و گسترش آن را باید مدیون Philippe Kahn دانست .

شرکت Olympous و Kodak نیز دوربین های دیجیتال با قابلیت انتقال تلفن همراه را در سال 1990 ساخته بودند .

در سال 1995 شرکت Apple یک Videophone/PDA را تولید کرد که ترکیبی از PDA , دوربین و موبایل بوده است .

همچنین شرکت Canon در ژاپن نیز یک دوربین دیجیتال با تلفن همراه را در سال 1997 تولید کرد .

فیلیپ کان ( Philippe Kahn ) در سال 1997 اولین تلفن همراه دوربین دار را در حالی که در بیمارستان بود , اختراع کرد !

Philippe_Kahn

فیلیپ کان که در 16 مارچ 1952 به دنیا آمده بود , صاحب 4 شرکت کامپیوتری زیر بود :

Borland | 1982–1994 | در زمینه ابزار و کامپایلر

Starfish Software | 1994–1998 | در زمینه هماهنگ سازی های بیسیم

LightSurf Technologies | 1997–2005 |در زمینه موبایل های دوربین دار

Fullpower Technologies | 2003–present |در زمینه فناوری های پوشیدنی

او در حالی که همسرش در حال زایمان کردن در یکی از بیمارستان ها بود , به این فکر میفتد که عکسی را از دخترش بگیرد و به اشتراک بگذارد . اما با خود فکر میکند که پروسه عکس برداری و انتقال آن به کامپیوتر و اشتراک گذاری آن کاری دشوار است ! پس در همان جا به وسیله ابزار در اختیارش ( لپ تاپ و موبایل و … ) سخت افزار موبایل خود را دستکاری میکند و شروع به نوشتن کد برنامه ای برای عکس برداری با موبایل میکند و در نهایت موفق به گرفتن عکسی توسط موبایل و به اشتراک گذاری آن با 2000 نفر میشود : – )

First_camera_phone_picture

اولین عکس گرفته شده به وسیله دوربین موبایل توسط فیلیپ کان از دخترش ( سال 1997 )

2000 ( اولین گوشی دوربین دار دنیا ) : در این سال اولین گوشی دوربین دار دنیا توسط شرکت Sharp برای کشور ژاپن تولید شد که J-PHONE آن را عرضه کرد . فیلیپ کان با شرکت شارپ جهت تولید این گوشی دوربین دار که J-SH04 نام داشت همکاری کرده بود . دوربین این گوشی دارای 110.000 پیکسل و یا 0.11Mp بوده است .

در سال 2011 سامسونگ نیز اولین گوشی دوربین دار خود را موسوم به SCH-V200 تولید میکند .

Sharp_J-SH04

 

2002 ( اولین موبایل 0.3 مگاپیکسلی ) : بعد از آن در سال 2002 شرکت Sanyo گوشی SCP-5300 را تولید کرد که قیمت آن 400$ بود . دوربین آن گوشی 0.3 مگاپیکسل بود و عکس هایی با رزولوشن 480×640 پیکسل میگرفت . SCP-5300 دارای یک فلاش ساده , تنظیمات White Balance , تایمر دوربین , زوم دیجیتال و فیلتر های Sepia , سیاه و سفید و افکت نگاتیوی بود .

Sanyo

2004 ( اولین گوشی با دوربین 1.3Mp ) : در سال 2004 , اپراتور Sprint در آمریکا گوشی PM8920 را عرضه کرد . این گوشی اولین تلفن همراه با 1.3 مگاپیکسل رزولوشن بود و عکس هایی با رزولوشن 1280X960 را تهیه میکرد که نه تنها میتوانستید آن را از طریق شبکه بیسیم به اشتراک بگذارید , بلکه میتوانستید آن را به خوبی چاپ کنید . این دوربین دارای دکمه فیزیکی شاتر بوده و صدای شاتر خود را ضبط میکرده . علاوه بر آن دارای تنظیماتی مثل Multi-Shot بوده تا بتوانید با سرعت زیاد 8 عکس را در یک ردیف تهیه کنید . قیمت این گوشی 150$ بود .

Audiovox_pm-8920

در اواخر سال 2004 تلفن های همراه دوربین دار افزایش یافت . Canalys در یکی از گزارش های خود اعلام کرده بود که بیش از نیمی از تلفن های همراه فروخته شده در سراسر دنیا , دوربین دار بوده اند و دو سوم از تمام گوشی های دنیا , در 3 ماهه سوم سال 2004 دوربین دار بودند و از پیشروان این صتعت شرکت نوکیا بوده است .

 

 2005 ( پیشرفت دوربین های موبایل و عرضه موبایلی با دوربین 2 مگاپیکسل ) : در سال 2005 شرکت نوکیا با تولید گوشی N90 گامی بزرگ در صنعت تلفن های همراه دوربین دار برداشت . او نه تنها سنسور دوربین موبایل را به 2 مگاپیکسل ارتقا داد , بلکه از لنز اپتیک و با کیفیت کارل زایس ( آلمانی ) با قابلیت Auto Focus به همراه یک فلاش LED استفاده کرد . قابلیت چرخش صفحه نمایش آن حس یک دوربین فیلمبرداری را القا میکرد .

Nokia_N90

 2006 ( اولین گوشی موبایل با دوربین 3.2 مگاپیکسل ) : رقیب اصلی شرکت نوکیا در تولید موبایل های دوربین دار , شرکت Sony Ericsson بود . شرکت Sony که دوربین های دیجیتال را با نام تجاری Sony Cyber Shot عرضه میکرد به خوبی جلوی یکه تازی نوکیا را در بازار تلفن های دوربین دار را گرفت و از آن خود کرد . شرکت سونی اریکسون با تولید گوشی K800i که کیفیتی 3.2 مگاپیکسل را داشت در سال 2006 تولید کرد که دارای قابلیت فوکوس خودکار و تثبیت کننده عکس ( IS ) به همراه فلاش زنون بود .

13647582_1

شرکت نوکیا به عنوان رقیب شرکت سونی اریکسون گوشی موبایل N73 را با دوربین 3.2 مگاپیکسلی عرضه کرد ! منتهی یک سال بعد و در سال 2007 !

البته در سال 2007 ویژگی های تلفن های همراه به اوج خود رسیده بود .

 

2007 ( تولید اولین موبایل با دوربین 5 مگاپیکسل و تبدیل شدن به یک استاندارد ) : در این سال Samsung اولین گوشی با دوربین 5 مگاپیکسل را تولید کرد اما در حقیقت اولین موبایل دوربین دار 5 مگاپیکسلی محبوب و معروف گوشی N95 نوکیا شناخته شد . این گوشی سرشار از ویژگی های جدید بود اما هیچ کدام به اندازه لنز Carl Ziess مورد توجه قرار نگرفت ! به علاوه شما میتوانید با سرعت 30 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کنید . در حقیقت دوربین های 5 مگاپیکسلی تا چند ماه به یک استاندارد دوربین های موبایل تبدیل شده بود . وجود صفحه نمایش های لمسی در گوشی های Nokia میتوانست خیلی بهتر باشد .

Nokia_N95

بعد از مدت کوتاهی پس از معرفی N95 شرکت Apple , آیفون Original خود را در ماه ژوئن سال 2007 به بازار عرضه کرد که تنها یک دوربین 2 مگاپیکسلی داشت که هیچ یک از قابلیت های : فلاش , فوکوس خودکار و فیلمبرداری را نداشت …

 

2008 ( تولید اولین گوشی با دوربین 8 مگاپیکسل ) : در سال 2008 سامسونگ گوشی تلفن همراهی را موسوم به i8510 که به INNOV8 معروف بود معرفی کرد . این گوشی اولین گوشی با دوربین 8 مگاپیکسلی در دنیا بود . اما سامسونگ این روند و طراحی را از سری N نوکیا کپی کرده بود . نوکیا نیز برای عقب نماندن از قافله گوشی N86 را تولید کرد .

Samsung_Innov8

در همین سال شرکت LG اولین گوشی با دوربین 8 مگاپیکسل و صفحه نمایش لمسی را به بازار عرضه کرد و آن را LG Renoir نامید .

 

2009 ( اولین 12 مگاپیکسلی ) : جنگ بر سر مگاپیکسل ها همچنان ادامه داشت و شرکت سامسونگ با تولید گوشی M8910 Pixon12 اولین موبایل را با دوربین 12 مگاپیکسلی به بازار عرضه کرد .

در اواخر این سال اولین گوشی اندرویدی دنیا توسط شرکت HTC ساخته شد ( HTC Dream ) که دوربینی معادل 3.2 مگاپیکسل داشت .

 

2010 ( انقلاب در دوربین گوشی های موبایل و تولید بهترین موبایل دوربین دار در آن زمان و عرضه موبایلی با دوربین 16 مگاپیکسل ) : در همین سال و پس از مدت کوتاهی از معرفی گوشی موبایل 12 مگاپیکسلی از سوی سامسونگ , شرکت نوکیا با عرضه گوشی N8 با دوربین 12 مگاپیکسل بهترین موبایل دوربین دار در زمان خود را معرفی کرد که یکی از بهترین دوربین های زمان خود را در تلفن همراه داشت و همگان را به وجد آورد .

دوربین این گوشی آنقدر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که به وسیله دوربین موبایل N8 یک فیلم کوتاه ساختند .

توضیحاتی در باره فیلم کوتاه فیلمبرداری شده توسط گوشی Nokia N8 :

فیلم جذاب و کوتاه The Commuter به کارگردانی و نویسندگی برادران McHenry در 26 اکتبر 2010 در کشور انگلیس منتشر شد که دارای ژانر ” کوتاه – اکشن ” است . این فیلم در IMDB دارای امتیاز 6.8 است . ستارگان مشهوری همچون Dev Patel , Ed Westwick , Pamela Anderson و Charles Dance در این فیلم ایفای نقش میکنند . فیلم تنها 8 دقیقه دارد و تمامی 8 دقیقه به وسیله دوربین موبایل Nokia N8 و با کیفیت HD 720p گرفته شده است . فیلم از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و شما با دیدن آن و فکر کردن به آن که این فیلم توسط دوربین موبایل فیلمبرداری شده شگفت زده خواهید شد . در صحنه های روز و فضای باز دوربین N8 بسیار خوب عمل کرده در حالی در بعضی از قسمت های نماهای داخلی دارای کمی Noise میباشد اما در کل شرکت Nokia ثابت کرد که دوربین گوشی موبایل N8 یک دوربین بی نظیر است .

Nokia _N8_The_Commuter

برای دانلود این فیلم جذاب و زیبا با کیفیت اصلی میتوانید روی این لینک کلیک کنید .

در اوخر سال 2010 شرکت سونی اریکسون گوشی موبایل S006 را دوربین 16 مگاپیکسل به بازار عرضه کرد .

 

پیشرفت دوربین های گوشی های هوشمند و عملکرد آنها :

تقریبا جنگ بر سر مگاپیکسل ها تا حدودی کاهش یافت و رقابت جدیدی بر سر بهبود کیفیت دوربین ها شروع شد !

شرکت Apple با گوشی های iPhone خود ثابت کرد که قابلیت ها و ویژگهای دوربین برای ثبت بهترین عکس مهم تر از بالا بردن مگاپیکسل هاست !

پس برای تولید کنندگان ساختن یک موبایل جذاب با دوربین با کیفیت بسیار مهم تر از بالا بردن عدد مگاپیکسل است که به نوعی تشویش اذهان عمومی محسوب میشود . ضمن اینکه بسیاری از متخصصان و مقاله نویسان اشاره به این موضوع داشتند که مگاپیکسل دوربین موبایل ها اهمیتی ندارد !

تصاویر زیر پیشرفت iPhone از ابتدا تا iPhone 4s را نشان میدهد که چگونه کیفیت دوربین آن بهبود یافته است :

 

iPhone_camera_comparison

2011 ( تولید اولین موبایل با دوربین 3D ) : در سال 2011 شرکت HTC و LG گوشی های خود را با دوربین 3D به همراه دو دوربین 5 مگاپیکسلی که قادر به فیلمبرداری استریوگرافی 3D بود و توانایی عکس برداری 3D را داشت , به بازار عرضه کردند .

در حقیقت شرکت های تولید کننده متوجه شده بودند که قابلیت ها و ویژگی های جالب برای افرادی که به عکاسی علاقمند هستند , فاکتور بسیار مهمی است .

HTC-EVO-3D

امروزه ( پیشرفت ویژگی های نرم افزار دوربین موبایل ها ) : امروزه نرم افزار های Stock تلفن های همراه پیشرفت های بسیار زیادی کرده است .

از طرفی شاهد معرفی قابلیت جدید عکاسی یعنی Photo Sphere از شرکت  Google بودیم ( عکاسی کروی و 360 درجه ای با قابلیت اسکرول در کل صحنه های عکسبرداری شده ) و از طرفی شاهد معرفی قابلیت Panorama از طرف شرکت Apple بودیم یا نرم افزار اختصاصی Zoe برای گوشی های HTC و یا Time Shift گوشی های BlackBerry !

همه این ها باعث شده است که عکس ها نه تنها دارای کیفیت مطلوبی باشند , بلکه شاهد عکس هایی هنری و خلاقانه باشیم .

 

امروزه ( بزرگ تر شدن و بهتر شدن ) : دوربین گوشی های موبایل روز به روز در حال پیشرفت است ! بهبود کیفیت دوربین , طراحی چیپ اختصاصی و پردازنده مخصوص دوربین ( ImageChip ) از سوی شرکت HTC , افزایش سایز Sensor دوربین موبایل همچون Nokia 808 PureView که از دوربین های کامپکت هم بزرگتر است , استفاده از تکنولوژی UltraPixel و بازترین دیافراگم ممکن برای گوشی های موبایل ( F/2.0 ) از سوی شرکت HTC , استفاده از دوربینی با سنسور 20 مگاپیکسلی از سوی شرکت Sony در موبایل Xperia Z2 , تولید اولین دوربین 41 مگاپیکسلی دنیا توسط شرکت Nokia در موبایل و … همگی جز پیشرفت های صنعت موبایل های دوربین دار هستند !

نمونه ای از کیفیت دوربین موبایل Nokia Lumia 1020 در مقابل iPhone 4 را در اینجا مشاهده میکنید :

nokia-lumia-1020-iphone-4-photo-comparison

*************************************

پایان قسمت اول مقاله ” آموزش حرفه ای عکاسی با موبایل “

تشکر از Simmon Hill عزیز بابت کمک به بخشی از قسمت ” تاریخچه موبایل های دوربین دار ”

تشکر از خانوم ها بهروان و حبیبی و همچنیم سازمان فنی حرفه ای بابت کمک به بخش ” تاریخچه عکاسی در ایران “

 مطالب جمع آوری شده از مباحث موبایل , تکنولوژی , دوربین و عکاسی هست که بعضی از قسمت ها مانند تاریخچه موبایل های دوربین دار هیچ نمونه فارسی ندارد : – )

” کپی برداری از مقاله تنها با ذکر نام نویسنده و سایت Mobology مجاز میباشد “

منبع : www.mobology.ir

Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دارReviewed by Mr. Mobology on Aug 18Rating: 5.0Photographology | (قسمت اول) آموزش جامع عکاسی حرفه ای با موبایل : تاریخچه عکاسی و موبایل های دوربین دارآموزش عکاسی با موبایل . در قسمت اول این مقاله شما با …

نقد و بررسی

امتیاز کاربر: 4.03 ( 3 آراء)
0

درباره ی Mr. Mobology

سید علی احمدی (حسینی) هستم و علاقه زیادی به تکنولوژی , موبایل های هوشمند و عکاسی دارم و همیشه سعی میکنم در این زمینه ها اطلاعات جدیدی رو یاد بگیرم و اونهارو با شما کابران عزیز به اشتراک بگذارم . هدفم اینه مطالبی که در اختیار شما قرار میدم کامل تر از هر وبسایت دیگری باشه ! از سال 89 درگیر سیستم عامل اندروید شدم و تو همون دوران توی یکی از انجمن های تخصصی موبایل با لقب UnBelievable Boy مدیریت بخش هایی از Android رو به عهده گرفتم . تا اینکه با چند نفر از دوستان تصمیم گرفتیم پایگاه جدیدی رو با یک سبک جدید تاسیس کنیم تا تمامی آنچه مربوط به موبایل و تکنولولوژی هست رو بهتر از قبل در خدمت شما کاربران عزیز قرار بدیم و سعی میکنیم مطالب اختصاصی و جامعی رو تولید کنیم که تا پیش از آن هیچ نمونه فارسی زبانی نداشته باشد ! هدف ما رسیدن به جایگاه برترین وبسایت در زمینه موبایل و تکنولوژی در ایران است !! در حال حاضر فقط و فقط بر روی آموزش های موبایل ( Android & iOS ) تمرکز کردیم . اما به زودی شاهد تغییراتی وسیع و گسترده در وبسایت تازه تاسیس و موفق موبولوژی , خواهید بود . ******* خوشحال میشم بنده رو توی اینستاگرام با آیدی زیر دنبال کنید : Mr.Mobology

3 دیدگاه

  1. خیلی جالب بود
    مررسی

  2. خسته نباشین قشنگ بود اما من دنبال اموزش عکاسی و فیلمبرداری با Z2بودم و هستم نه دنبال تاریخچه و…/پس قسمت سومش کجاست!!؟؟؟؟

    • قسمت سوم قرار هست یکی از بهترین مقاله ها از هر نظر باشه و به همین علت 1 ماه به صورت کاملا تخصصی تمامی مطالب در این زمینه رو جمع آوری کردیم ! انشالله به زودی قسمت سوم منتشر میشه و این نوید رو بهتون میدم که در ایران نظیر نخواهد داشت !

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما در هیچ جا منتشر نمی شود.قسمت های ضروری علامت گذاری شده است. *

*


3 − = 1

ترخیص کالا طراحی سایت
برای مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش های دنیای موبایل و تکنولوژی در کانال تلگرام ما عضو شوید (کلیک کنید) : Mobology@